Kenthaberi.com | Kentin nabzı

27. İSTANBUL CAZ FESTİVALİ PROGRAMI AÇIKLANDI

27. İstanbul Caz Şenliği, 27 Haziran-14 Temmuz arasında yıldız isimlerden yeni keşiflere sayıları 250’yi aşan yerli ve yabancı sanatçıyı …

27. İSTANBUL CAZ FESTİVALİ PROGRAMI AÇIKLANDI
0 views
05 Mart 2020 - 14:18

27. İstanbul Caz Şenliği, 27 Haziran-14 Temmuz arasında yıldız isimlerden yeni keşiflere sayıları 250’yi aşan yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’un 25 mekânında ağırlayacak.

Şenliğin yıldızları 

27. İstanbul Caz Şenliği sahnelerinde müzikseverleri karşılayacak isimler arasında derin ve ağır sesiyle sahneye çıktığı anda izleyiciyi tesiri altına alan Gregory Porter ve Türkiye ziyareti dört gözle beklenen, indie rock’ın “sahne canavarları” Foals bulunuyor. Şenlik, bir devrin caz müziğine enstrümanlarıyla hayat veren dört yıldız ismi, saksafonda Joshua Redman, piyanoda Brad Mehldau, basta Christian Mcbride ve davulda Brian Blade’i bir araya getiren çok şahsi A Moodswing Reunion buluşmasını da müzikseverlerin beğenisine sunuyor.

Şenlik Parklarda Caz, Gece Gezmesi ve Caz Vapuru ile tüm İstanbul’a yayılacak.

Caz müziği sahne sonları dışına çıkararak çimen ve banklara yayan Parklarda Caz bu yıl da fiyatsız olarak parklara caz getiriyor. Fenerbahçe Parkı ve Beylikdüzü Hayat Vadisi’yle birlikte birinci defa Halıcıoğlu ve Bebek parklarına da uğrayacak Parklarda Caz’la şenlik, park keyfini müzikle şenlendiriyor.

Şenliğin çok sevilen aktifliği Gece Gezmesi Birlikte Güzel’in desteğiyle bu yıl iki sefer iki farklı günde ve İstanbul’un iki farklı mahallesinde düzenleniyor. Yaz gecesini renkli bir caz gecesine dönüştüren Gece Gezmesi, iştirakçileri müzik rehberliğinde Kadıköy ile birlikte birinci kere Şişhane’de de gezintiye çıkaracak.

Geçen sene seferlerine tekrar başlayan Caz Vapuru bu yıl matine ve suare seferleriyle yaz ortasında müzikseverlere serin bir caz günü yaşatacak. Caz Vapuru, İstanbul Boğazı’nı denizden turlayarak ferah bir müzik deneyimi yaşamak isteyen iştirakçilere gündüz güneşli bir çeşidin yanı sıra akşam seferiyle de günbatımına gerçek müziğin tadını çıkarma fırsatı sunuyor. Kabataş İskelesi’nden Anadolu Kavağı’na uzanan seferde müzik, şimdi vapur iskeleden kalkmadan başlıyor ve vapurun tüm katlarına yayılıyor.

Yerli sahnenin başarılı isimleri Vitrin sahnesinde 

“Vitrin: Türkiye Aktüel Müzik Buluşması” şenlik kapsamında bu yıl dördüncü kere 1-4 Temmuz arasında Birlikte Güzel’in desteğiyle düzenleniyor. Yerli sahnenin başarılı müzisyen ve topluluklarının daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak emeliyle hayata geçirilen Vitrin kapsamında, dört günde gerçekleştirilecek 30’un üzerindeki konseri, şenlik izleyicisiyle birlikte yerkürenin önde gelen şenlik ve etkinliklerinin başkanları de izleyecek. Başkaca yerli ve yabancı dal temsilcilerinin bir araya geleceği programlarda çeşitli söyleşiler ve müzisyen buluşmaları da gerçekleştirilecek. Bu yıl aktiflikte, British Council’ın WOW Istanbul Yerküre Hatunlar Şenliği 2020 işbirliğiyle, müzisyenlere yönelik bir ustalık sınıfı da düzenlenecek.

Şenlikte bir tam gün “Çocukça Bir Gün” ile çocukların 

İstanbul Caz Festivali’nin bu yıl İKSV Alt Kat işbirliğiyle gerçekleştirdiği Çocukça Bir Gün, 12 Temmuz Pazar günü Feriye’de düzenlenecek. 0-9 yaş kümesindeki evlatlar ve ailelere yönelik tüm gün sürecek aktiflikte farklı yaş kümelerine yönelik müzik ve görsel sanatlar atölyeleri, ana sahnede müzikal şovlar, bahçe ortamında caz dinletileri, sirk gösterisi ve interaktif oyun sahaları nokta alacak. Feriye’nin boğaza nazır keyifli atmosferinde aileler ve evlatlar sanat ve müzikle iç içe, keyifli bir gün geçirme bahtı bulacak. 

ŞENLIK BİLETLERİ 14 MART CUMARTESİ GÜNÜ SATIŞA ÇIKIYOR

27. İstanbul Caz Festivali’nin biletleri, İKSV Lale Kart üyeleri için indirimli ön satışların akabinde 14 Mart Cumartesi günü 10.30’dan itibaren Biletix web sitesi, Biletix davet merkezi (0850 755 55 55) ve Biletix perakende satış noktaları ile hizmet bedeli eklenmeden İKSV Ana Gişe’den (pazar hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında) satışa çıkıyor. İKSV Ana Gişe, umumî satış özelinde 15 Mart Pazar günü de açık olacaktır.

ŞENLIĞIN HAYAT UZUNLUĞU MUVAFFAKIYET ARMAĞANI

27. İstanbul Caz Festivali’nin Hayat Uzunluğu Muvaffakiyet Mükafatları, cazın iki kıymetli ismi; müziği ömür üslubu olarak belirleyen Atakan Ünüvar ve klarnet sanatkarı Barbaros Erköse’ye Şenlik Armağan Gecesi’nde verilecek.

Müzik ve öğrenim hayatını mandolin, akordeon, piyano, saksofon, flüt ve müzik söylemeyi öğrenmekle geçiren Atakan Ünüvar, yurtiçinde İlhan Feyman, Özdemir Erdoğan, Doruk Onatkut ile 1972-1977 yılları arası Avrupa’nın çeşitli taraflarında Kadri Ünalan ve Marshall Higgins Orkestrası’yla çalıştı. 1982’de kurucu üyeleri arasında bulunduğu TRT İstanbul Radyosu Caz Orkestrası’nda resmi hizmete başlayarak saksofon ve flüt sanatkarı takımında yan alan Ünüvar, 2008’de orkestradan emekli oldu.

Ünlü gazelhan Hafız Buhran’ın udisi Şaban Erköse’nin oğlu olan Barbaros Erköse, on iki yaşında Saffet Gündoğar’dan daha sonra da Armoni Mızıkası klarnet sanatkarı Osman Özkabak’tan dersler alarak Garp klarnet tekniğini öğrendi. Sanatçı bugüne kadar Türk müziğinde bölge etmiş Nesrin Sipahi’den Zeki Müren’e kadar birçok isimle çalışmalar yaptıktan sonra klarnetini sadece kişileri eğlendiren bir araç değil kendini söz etme aracı olarak da kullanmaya başladı. Neticede dünyaca tanındı; afro-amerikan caz müzisyeni Craig Haris ve kümesi, Tunuslu ud sanatkarı Anouar Brahem ve Peter Pannke üzere dünyaca ünlü müzisyenlerle çalıştı, kayıtlar yaptı ve yerkürenin birçok memleketinde konserler verdi. Barbaros Erköse oğlu ve torunu ile kurduğu Erköse Kardeşler ile hâlâ müzik hayatına faal olarak devam ediyor.

ŞENLIK KAMPANYASI 

İstanbul Caz Festivali’nin bu yılki kampanyası Uğurcan Ataoğlu, Pemra Ataç ve Kenan Ünsal’dan oluşan Tasarım Istişare Kurulu’nun önderliğinde, dizayncı Onur Aşkın tarafından hazırlandı. Yazın habercisi olan sokak satıcılarından ilham alan afişlerde, İstanbul sokaklarında görmeye aşina olduğumuz simitçi, dondurmacı, macuncu, baloncu üzere figürler var. Kampanyanın birebir figürlere mekan veren sinemasının animasyonunu Baran Baran üstlendi, sinemanın müziklerini ise Cem Tuncer besteledi.

ŞENLIK PROGRAMI

Gregory Porter

Derin ve ağır sesiyle sahneye çıktığı anda havayı değiştirip, ortamı ısıtan bir isim Gregory Porter. Kusursuz vokal tekniğinde yalnızca caz değil soul ve gospel cinslerinin de tesirini yakalamak mümkün. Sanatkarın babasız geçen sıkıntı çocukluk periyodunda ailesinden edindiği gospel geleneğiyle içe kapanık ruh halinin inşa ettiği müzikal karakteri; idolü Nat King Cole’ün mirasından gelen ağırbaşlı ve özgüvenli tonla belirginleşiyor. Müzik söylemeye başladığı küçük caz kulüplerinden iki Grammy Ödülü’ne uzanan parlak kariyeriyle Amerikalı sanatçı Gregory Porter İstanbul Caz Şenliği kapsamında birinci defa, 7 Temmuz Salı akşamı Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda sahnede olacak.

FOALS

İstanbul Caz Festivali’nin tipler arası geçişlerinden birine bu yıl da tanıklık edeceğiz. Indie rock müziğin sıkı isimlerinden, 2000’li yıllar rock soundunu new wave ve progressive ile destekleyen, math rock üzere alternatif janrları ustalıkla filtreleyerek kullanan Foals, Volkswagen Arena sahnesinde olacak. Coachella, Glastonbury ve Roskilde üzere birçok şenlikte sahne alan ekip, sahne gücüyle kendine hayran bırakıyor. Küme heyecanlarının kaynağını “Her konseri son konserimiz üzere çalmak” laflarıyla anlatıyorlar. Şenliğin kapanışını yaparken yazın en yüksek sesli ve unutulmaz gecelerinden biri yaşanacak.

14 Temmuz Salı 21.00, Cemil Topuzlu Açıkhava Temaşası

Joshua Redman – Brad Mehldau – Christian Mcbride – Brian Blade

A MoodSwing Reunion

Bir periyot caz müziği enstrümanlarıyla tanımlayan 4 isim saksofonda Joshua Redman, piyanoda Brad Mehldau, basçı Christian Mcbride ve davulcu Brian Blade. Her biri müzik kariyerinde tepe noktada yer alan, onlarla çalmak için müzisyenlerin sıraya girdiği bu dahiyane dörtlü birlikte çaldığında ortaya çıkan güçlü, sofistike ve bluesvari melodilerden etkilenmemek mümkün değil. Saksofoncu Joshua Redman’a Moodswing albümünde ona eşlik sanatkarlarla Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda eşine çetin rastlanacak bir konserle sahnede olacak.

Yaz kente, bir sefer daha Parklarda Caz ile gelecek

27 Haziran Cumartesi 18.00, Fenerbahçe Parkı 

28 Haziran Pazar 18.00, Bebek Parkı

4 Temmuz Cumartesi 18.00, Beylikdüzü Hayat Vadisi

5 Temmuz Pazar 18.00, Halıcıoğlu Parkı

Parklarda Caz

Yazı kente müzikle getiren İstanbul Caz Festivali’nde en parlak ve güneşli günleri vadeden Parklarda Caz programı, bu sene kente daha da çok yayılıyor! 27 Haziran Cumartesi Kadıköy Fenerbahçe Parkı, 28 Haziran Pazar Bebek Parkı’nın yanı sıra 4 Temmuz Cumartesi Beylikdüzü Ömür Vadisi ve 5 Temmuz Pazar Maçka Parkı’nda fiyatsız olarak gerçekleştirilecek Parklarda Caz, müzik ve dansın yeşil bir ortamda buluşması sebebiyle iştirakçilerin da içini kıpır kıpır eden, müdavimlik yaratan bir bölüm… Şenliğin en renkli etkinliklerinden olan Parklarda Caz’da Genç Caz finalistleri sahneyi ısıtacak. Seyirciler caz müziğin en üretken ve taze isimleriyle tanışma fırsatı yakalayacak. Parklarda Caz’ın birinci haftasında bizleri Brooklyn ile Bollywood arasında şaşırtıcı bir köprü kuran Red Baraat’ın keyifli müziği karşılayacak. Aktifliği 2. haftasına gelindiğindeyse durmadan dans edeceğimiz garantili! Hollanda’nın en güneşli kenti Maastricht’den yerküreye açılan YĪN YĪN’in enerjik müziğini özetle, ‘Güneydoğu Asya saykedelik funk’ olarak tanımlamak mümkün. Funk, disko ve elektronik tınıların iç içe geçtiği; bol sesli ve çok hareketli stiliyle YĪN YĪN, heyecan uyandıracak bir performans sunacak.

Sanatkarlara şapka çıkarılacak bir gece

29 Haziran Pazartesi 21.00, Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi

Nesiller uzunluğu Türkiye cazı yine sahnede

30 Haziran Salı 21.00, Sultan Park – Swissôtel The Bosphorus

TRT İstanbul Radyosu Caz Orkestrası feat. Ece Göksu, Eda And, Selen Gülün, Sibel Zaviye

İstanbul Caz Festivali’nin birinci yıllarından beri caz müzik dinleyicisiyle buluşan, memleketimizin başarılı ve seçkin müzisyenlerinin bir araya gelmesiyle oluşan TRT İstanbul Radyosu Hafif Müzik ve Caz Orkestrası ile bir defa daha sahnede olacak. 30 Haziran Salı akşamı Sultan Park Swissôtel The Bosphorus’da gerçekleşecek performansa eşlik edecek konuk isimlerden her biri de caz müziğin öne çıkan hatun sanatkarları olacak. Gecede, varlıklı ve derinlikli tefsiri ve doğaçlama yeteneğiyle öne çıkan yorumcu Sibel Zaviye, besteci, piyanist, vokalist ve tıpkı hengamda bir eğitimci de olan Selen Gülün ile kuşağının iki genç ve başarılı temsilcisi piyanist ve güçlü vokaliyle dikkatleri çeken Ece Göksu ile caz piyanisti ve besteci Eda And da sahnede olacak. Sahnede yekun 22 müzisyen mahal alacak.

Farklı coğrafyalardan tınılar Akdeniz’de buluşuyor

1 Temmuz Çarşamba 20.00, Sultan Park – Swissôtel The Bosphorus

FRESU ● GALLIANO ● LUNDGREN ● Mare Nostrum /  Coşkun Turhan Quartet

27. İstanbul Caz Festivali’nin şahsi gecelerinden birinde, her biri kendi enstrümanında usta 3 isminden: Piyanoda Nordik soundunu Avrupa Caz standartlarıyla ustalıkla birleştiren Jan Lundgren, akordiyonda güçlü ve öncü stiliyle Richard Galliano ve trompette Sardunya’dan beslenen Akdeniz sounduyla Paolo Fresu’nun oluşan Mare Nostrum girişimi sahnede olacak. Mare Nostrum, ekibin birincisini 2007’de çıkardığı üç albümlük serinin de ismi… ‘Avrupa’nın birinci muhteşem grubu’, ‘enstrümanlarıyla şiir yazabilen 3 Avrupalı’ üzere tariflerle anılan bu üçlüden her biri kendi kısmında virtüöz kabul ediliyor. Gecenin öteki konuğuysa Ozan Musluoğlu, Doruk Gönentür ve Ferit Odman’dan oluşan renkli ekibiyle Coşkun Turhan Quartet.

 Kentin iki yakasında mekik dokunacak iki gece, iki Gece Gezmesi Birlikte Güzel!

1 Temmuz Çarşamba 21.00, Şişhane: Peder Zula, Ayyuka, Elektro Hafız ve çeşitli sanatkarlar

2 Temmuz Perşembe 19.00, Kadıköy Moda: Can Güngör, Sandman Project, Make Mama Proud ve çeşitli sanatkarlar

İstanbul Caz Festivali’nin dört gözle beklenen programlarından biri Gece Gezmesi 5 yıldır dinleyiciyle Anadolu Yakası’nda buluşan program, bu sene iki gece takip edilecek, üstelik bu gecelerden biri Avrupa Yakası’nda, Şişhane’de gerçekleşecek. Bir konserden başkasına mekanlar arasında mekik dokurken şenliğin en unutulmaz gecelerinin yaşandığı programda iştirakçiler tekrar farklı çeşitlerin öne çıkan temsilcilerini izleme bahtı bulacak. 1 Temmuz akşamı gerçekleşecek Gece Gezmesi’nin Şişhane rotasında mahal alan Maestro Donizetti Jazz Club, Salon İKSV ve Orni’de takip edilecek birinci gece programında saykedelik elektronik tınılardan folka, dub, fun ve daha ziyadesiyle BaBaZuLa, Ayyuka, Yasak Helva, Elektro Hafız, Duble Salih ve daha ziyadesi mahal alıyor. 2 Temmuz akşamıysa Gece Gezmesi’nin çıkış noktası da olan Kadıköy Moda sonlarında mekik dokumaya devam edilecek. Dorock XL, Moda Sahnesi, Kadıköy Filmi, arkaoda, The Wall Saloon & Performance ve KargArt sahnelerinin mesken sahipliğinde Can Güngör, Sandman Project, Make Mama Proud üzere isimlerin sahne alacağı, yeni rock, elektronik müzik ve caz müzisyenlerinden harekeli ve kuvveti yüksek bir geceye tanıklık edilecek.

Buraların müzikleri: Kardeş Türküler

Kardeş Türküler ve konuklar Elina Duni & Harris Lambrakis

3 Temmuz Cuma 21.00, UNIQ Hall

Balkanlardan Mezopotamya’ya bu toprakların özgün ezgileri ve danslarını aslını kaybetmeden yaşatıyorlar. Yüzlerce yıllık hikâyeleri, yirmi yedi yıldır İstanbul’dan Avustralya’ya, Fas’tan Avrupa’ya yerkürenin her zaviyesine taşıyorlar. İsmiyle müsemma Kardeş Türküler, tüm zenginliklerden beslenen müziği ve kendi tarifiyle “çokkültürlü bir coğrafyada kardeşlik içinde bir arada yaşama umudu”yla şenliğe geliyor. Kümeye Yunanistan’dan neyzen Harris Lambrakis ile Arnavut besteci ve müzikçi Elina Duni, cazı mahallî motifleriyle bezedikleri müzikleriyle eşlik edecek. Kutuplaşmaların ve önyargıların ortadan kalkacağı, müzikle kardeşlik köprülerinin kurulacağı bu yaz akşamında farklı lisanlarda olsa da hepsi tanıdık müziklere siz de gönülden eşlik edebilirsiniz.

Tüm bir güne yayılan şenlik

4 Temmuz Cumartesi 16.30, Beykoz Kundura

Kutiman Orchestra // Emma-Jean Thackray // Seda Erciyes & JmH

27. İstanbul Caz Festivali’nde 4 Temmuz Cumartesi günü, Beykoz Kundura’da 16.30 başlayacak program şenlik havasıyla günden geceye yayılacak. Gecenin yıldız ismi, şenlikte durmadan dans edilecek gecelerden birine tanıklık edeceğimiz bir performansla Kutiman olacak. İsrail’den yerküreye açılıp, ritim yaratma ve yakalamadaki ustalığıyla öne çıkan Kutiman’ın sahneden dinleyicilere de bulaşan düşmesi sıkıntı bir kuvveti var.

Yeni İngiliz Cazı olarak isimlendirilen; kendine inançlı, genç sanatkarların dürtüsel ve güçlü üretimini bir arada söz eden janrının kıymetli temsilcilerinden biri Emma-Jean Thackray ise gecenin sair ismi. Çok cepheli yeteneğiyle hayranlık uyandıran Emma-Jean Thackray; multi-enstrümantalist ve müzikçi olmanın yanı sıra besteci ve prodüktör olarak da gelecek vadediyor. Ana sahnedeki programın birinci performansı ise hip hop, soul ve caz müzikten ilham alan ritmik müzikleri ile Seda Erciyes & JmH ekibi olacak. Kapı açılışından sonra Beykoz Kundura’nın yeni mekanı Kundura Sahne’de genç ve yenilikçi caz müzisyenlerinin konserleri ile başlayacak aktifliğin birinci kısmı, sinema gösterimleri ve meditasyon etkinlikleriyle zenginleşecek ve Beykoz Kundura’nın değişik ortamlarına yayılacak. Bu konser British Council’ın WOW Istanbul Yerküre Hatunlar şenliği 2020 ve Beykoz Kundura’nın bedelli iş birliği ile gerçekleştiriliyor.

İtalyan cazının deneyimli isminden Fellini müzikleri

6 Temmuz Pazartesi 21.00, Venedik Sarayı Bahçesi

Enrico Pieranunzi Trio “Fellini Jazz”

27. İstanbul Caz Festivali’nde izleyeceğimiz usta isimlerden biri, 70 yaşındaki piyanist Enrico Pieranunzi’ye davulda Mauro Beggio ve kontrbasta Luca Bulgarelli’nin bölge aldığı üçlüsü eşlik edecek. Müzik kariyeri boyunca kendi ismiyle ve Chet Baker, Lee Konitz, Marc Johnson, Joey Baron üzere müzisyenlerle 70’i geçen albüm kaydeden, ünlü İtalyan sanatçı caz yerküresinin öncü karakterlerinden biri. Yapıtlarında lirizm hissinin ağır olarak hissedildiği sanatçı birebir hengamda yenilik ve tazelik katan öğeleri keşfetmekten de asla vazgeçmiyor. Bunun için ki çok haklı bir tanımla ‘Rönesans’ı parmaklarıyla getiren müzisyen’ olarak tanımlanıyor. Kendi özgünlüğünü koruyan bir şiirsel lisanı olan Enrico Pieranunzi ve üçlüsü, 100. tevellüt yıldönümünde Fellini sinemalarının unutulmaz müziklerinden oluşan repertuvarıyla şenliğin unutulmaz gecelerinden birinde sahnede olacak.

Spiritüel tınılarla yaz yağmuru üzere bir gece

7 Temmuz Salı 19.00, Cemal Reşit Rey Konser Salonu

Matthew Halsall & The Gondwana Orchestra

Manchester kökenli müzisyen Matthew Halsall’un trompetnin tonu, insanın içini yumuşatan ve beklenmedik bir sakinlik hissi veren yaz yağmuru gibi…  Spiritüel caz müzik olarak tanımlanan tınılarına kulak vermek için hoş bir yaz akşamından daha âlâ bir seçenek düşünmek de güç doğrusu! 7 Temmuz akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda onu ve kurduğu plak şirketiyle birebir ismi taşıyan ekibi The Gondwana Orchestra’yı dinlemek İstanbul Caz Festivali’nin seçkin anlarından biri olacak. ‘Savunmasız, açık ve özgür’ olarak tanımladığı müziğinde Japonya’ya yaptığı meditatif seyahatlerin tesiri büyük. Sanatçı, bünyesinde arp ve koto üzere müziğe büyülü bir dokunuş katan enstrümanları da bulunduran The Gondwana Orchestra ile masalsı bir geceye imza atacak.

Bu konserde kartlar sizin elinizde

Aura: Musing Orkestrası (Yöneten: Şevket Akıncı)

8 Temmuz Çarşamba 20.00, Arter

27. İstanbul Caz Festivali’nde izleyiciyle sanatkarların bir arada durup, iç içe geçtiği, beklenmedik bir deneyim sunan bir girişim bölge alıyor. AURA: Musing Orkestrası, alışılageldik müze stantları ve konserlerin ortak noktasını olan iştirakçileri sırf izlemeye ve dinlemeye davet etmeleri fikrine ayak diriyor. Şevket Akıncı’nın girişim şefliğindeki bu aktiflik kolektif bir eforun eseri olduğu kadar, rastlantılara da açık olacak. 40 müzisyen, Arter’in dört bir yanına yayılarak iştirakçileri müziğin modülü olmaya davet ediyor. Peformansta mahal alan müzisyenler ve korolar, anlık olarak kararlaştırılacak izlekler ve izleyicilerin de dahil olabileceği seçeneklerin yönlendirmesiyle hareket ederken sıradanda stant yeri olarak görünmeyen restoran, vestiyer ya da asansör üzere ortamlar de gayri meydanlarla birlikte girişimin kalbinde mekan alacak. Şenliğin alışılageldik mekanlarından kentin kültür varlıkları müzelerin konut sahipliği, bu yıl şenlikte farklı bir deneyimle tekrar yazılacak!

Gazinodan yerküre sahnelerine

Barbaros Erköse Gecesi

10 Temmuz Cuma 22.00, Salon İKSV

Aileden gelen müzisyenliğin kılcal damarlarına kadar yerleştiği müzisyenlerden Barbaros Erköse. Enstrümanıyla macerası küçük yaşlarda, oyun havaları çalarak başladı. Pederi ve kardeşleri müzisyen olan Erköse’ye klarnet ise dedesinin yadigârı. Selanik’ten göçtükleri Bursa’dan İstanbul’a müzik yapmaya başladığı gazinolardan yerküre sahnesine açılan bir isim. Zeki Müren, Anouar Brahem, Craig Harris, Peter Pannke üzere isimlerle çalıştı; müzik yapmayaoğlu ve tornuyla kurduğu öbeğiyle devam ediyor. Bu gecede, Şenliğin bu yıl Hayat Uzunluğu Muvaffakiyet Armağanı sunduğu Barbaros Erköse, Anadolu’nun cazı sayılabilecek klâsik Roman havalarını yorumladığı ekibiyle sahnede olacak.

Gün ışığında ya da akşama gerçek bir Caz Vapuru deneyimi

11 Temmuz Cumartesi

Matine 11.00 // Suare 17.00, Kabataş İskelesi

Kabataş – Anadolu Kavağı – Kabataş

Caz Vapuru

İstanbul Caz Şenliği dinleyicisiyle uzun bir müddet sonra geçen yıl tekrar buluşan Caz Vapuru, bu yıl da İstanbul Boğazı’nı denizden turlayarak, ferah bir müzik deneyimi yaşamak isteyen yolcularını bekliyor. Üstelik şenlik izleyicilerinin en seçtiği etkinliklerden Caz Vapuru bu tek değil; matine ve suare olmak üzere iki defa seferde olacak! Gün ışında, aydınlık ve enerjik bir çeşidi tercih etmek ya da akşam saatlerinde başlayacak seferde gün batımına tanık olurken yıldızlar altında caz tınılarının keyfine varmak mümkün olacak.

Kalıtsal müzikal yetenek, üretken bir kariyer

12 Temmuz Pazar 21.00, İstanbul Arkeoloji Müzesi

John Pizzarelli Trio

Müzik sezisini aileden kalıtsal olarak alan isimlerden biri caz gitarisi John Pizzarelli. Yumuşak ve dingin sesiyle birleşen yeteneği; pederi ünlü caz gitaristi Bucky Pizzarelli’nin müzikal yeteneğiyle şekillenen gençlik yıllarından miras… 17 adedini pederi ve eşiyle kaydettiği 45 albüm yayınlayacak kadar üretken ve aileden müzisyen olmanın keyfini süren Pizzarelli üçlüsü ile katılıyor şenliğe. Amerikan caz standartlarına kattığı yeni yaklaşımda Nat King Cole, Frank Sinatra, Duke Ellington üzere isimleri yine yorumlarken repertuarından Beatles, Neil Young, Tom Waits ve Joni Mitchell üzere aktüel isimlerde de ye alıyor.

Şenlikte bir tam gün evlatların

12 Temmuz Pazar 10.30, Feriye

Çocukça Bir Gün

İstanbul Caz Festivali’nin bu yıl İKSV Alt Kat işbirliğiyle gerçekleştirdiği Çocukça Bir Gün, 12 Temmuz Pazar günü Feriye’de düzenlenecek. 0-9 yaş kümesindeki evlatlar ve ailelere yönelik tüm gün sürecek aktiflikte, farklı yaş öbeklerine yönelik müzik ve görsel sanatlar atölyeleri, ana sahnede müzikal şov ve animasyon sinema gösterimi, bahçe meydanında caz dinletileri, sirk gösterisi ve interaktif oyun yerleri mahal alacak. Feriye’nin boğaza nazır keyifli atmosferinde aileler ve evlatlar sanat ve müzikle iç içe, keyifli bir gün geçirme bahtı bulacak. 

Egzotik ritimler ve şiirsel bir performans

13 Temmuz 21.00, The Marmara Esma Sultan Yalısı

Monsieur Periné

Kolombiya’nın sıcak caz ritimleriyle karışan Latin popu yalnızca egzotik bir davetten çok daha fazlasını sunuyor. Kahvesi ve salsa topluluklarıyla meşhur Kolombiya’dan Monsieur Periné müziklerinde kültürel kimliğin yanı sıra anılar, şiirler ve coğrafyalarından aldıkları ilhamla dans var! Müzik yapmanın yollarını ararken tanışıp düğünler ve kutlamalarda sahne alan ikilinin renkli ve güçlü performansına kayıtsız kalmak epey güç. Encanto Tropical albümleriyle 2019 Latin Grammy’de üç kolda aday gösterilen ekibin, Esma Sultan Yalısı’nın boğaza karşı ferah ortamında sunacağı performansta dans etmeden durmak kolay olmayacak!

Vitrin: Türkiye Şimdiki Müzik Buluşması

1-4 Temmuz

2017’den bu yana gerçekleştirilen Vitrin Türkiye Yeni Müzik Buluşması, bu yıl dördüncü defa yerkürenin her mahallinden müzik bölümü profesyonellerini İstanbul’da ağırlıyor. Şenlik kapsamında düzenlenen Vitrin, Türkiye’den şimdiki müziği odağına alan bir tanıtım ve muhabere aktifliği. Vitrin, başta Avrupa olmak üzere yerküre çapında çok sayıda milletlerarası müzik profesyonelinin Türkiye’den müzik kümelerini şenlik seyircisiyle birlikte izleyerek tanımalarını sağlıyor. Vesair taraftan Türkiye’den ve yerküreden müzik profesyonellerini buluşturarak memleketler arası iş birliği imkanlarını artırıyor. Başkaca Turne Destek Ödülü’yle her yıl iki sanatçı yahut topluluğun memleketler arası turnelerine destek sağlıyor.

Vitrin hakkında ayrıntılı haber için: caz.iksv.org/tr/vitrin

Vitrin kapsamında gerçekleşecek konserler:

1 Temmuz – Coşku Turhan Quartet

1 Temmuz – Gece Gezmesi Şişhane

2 Temmuz – Gece Gezmesi Kadıköy

3 Temmuz – Kardeş Türküler ve konuklar Elina Duni & Harris Lambrakis

4 Temmuz – SEDA ERCİYES & JmH

ŞENLIKTEN GENÇ MÜZİSYENLERE DAVET: GENÇ CAZ

İstanbul Caz Şenliği kapsamında bu yıl 18. sefer düzenlenen Genç Caz konserleri için müracaatlar başladı. Türkiye’de amatör yahut yarı profesyonel olarak müzikle ilgilenen genç müzisyen ve topluluklara şenlik programında nokta alabilecekleri bir platform oluşturan Genç Caz, caz ve gibisi müzik tiplerine ilgi duyan genç müzisyenleri teşvik etmeyi ve profesyonel müzik yerküresine hazırlamayı amaçlıyor. Genç Caz’a katılmak isteyen müzisyenler ve topluluklar müracaatlarını http://genccaz.iksv.org/ adresinde bölge alan online müracaat formunu doldurarak yapabilirler. Müracaat formu, belgeleri içeren temas ile birlikte en geç 27 Nisan Pazartesi günü’ne kadar gönderilmelidir.

Genç Caz Seçici Heyeti tarafından, 5 Mayıs Salı günü müracaatların arasından belirlenecek on topluluk, 10 Mayıs Pazar günü Salon İKSV’de halka açık yapılacak kıymetlendirme konserlerine davet edilecek. Kıymetlendirme konserlerinde seçici konsey, 15'er dakikadan oluşacak canlı performansları izleyerek 27. İstanbul Caz Festivali’nde konum alacak isimleri belirleyecek. Kazananlar, şenliğin bu yıl da programında olan Parklarda Caz aktifliği kapsamında düzenlenecek fiyatsız Genç Caz konserlerinde yan almaya hak kazanacak. Bu isimler ayrıyeten, şenlik kitapçığı ve şenliğin resmi web sitesinde, şenlik sanatkarları içerisinde konum alacaklar.

Genç Caz Seçici Kurulu’nda müzisyen Aycan Teztel, müzisyen Ayşe Tütüncü, müzisyen Cenk Erdoğan, müzik müellifi Feridun Ertaşkan, müzik müellifi ve yapımcı Hülya Tunçağ, müzisyen Kalben, müzisyen Selen Gülün, müzisyen Volkan Öktem, gazeteci Yekta Kopan ve İstanbul Caz Şenliği Yöneticisi Harun İzer mekan alıyor.

sanalbasin.com üyesidir