Kenthaberi.com | Kentin nabzı

‘Bağımlı kadınlar arkadaş kurbanı’

Işık’ın araştırmaya dayanarak verdiği haberler şöyle: “Madde ve alkol bağımlısı hatunların yüzde 61’i arkadaş, yüzde 20’si ise eş yahut sevgili …

‘Bağımlı kadınlar arkadaş kurbanı’
0 views
05 Mart 2020 - 10:12

Işık’ın araştırmaya dayanarak verdiği haberler şöyle: “Madde ve alkol bağımlısı hatunların yüzde 61’i arkadaş, yüzde 20’si ise eş yahut sevgili kurbanı oluyor. Göçmenler arasında unsurla birinci temas 10-12 yaş arasında gerçekleşiyor. Bağımlı bayanların yüzde 40’ı 25-34 yaş aralığında bulunuyor. Bağımlı hatunların yüzde 63’ü intihar teşebbüsünde bulunurken, yüzde 32’si tüzel problemler yaşıyor. Göçün birinci aşamalarında alkol ve unsur tasarrufu yaygın değil. Ama artan çevre zorluklarla birlikte husus ve alkol tasarrufu artışa geçiyor. Mahsusen bayanlarda anti-anksiyete ve anti-depresan tasarrufu kıymetli ölçüde yüksek. Göçmen nüfus içinde alkol tasarrufu çok yaygın. Göçmen bekar erkekler, unsur ve alkol bağımlılığı açısından en yüksek risk öbeği olarak önümüze çıkıyor. Sosyo-ekonomik koşullar nedeniyle mektebe gidemeyen evlatlar, bağımlılığa açık hale geliyor. Bu durum, erken tedbire siyasetlerini bir mecburilik haline getiriyor.”

Ürküten rakamlar

Yeşilay tarafından açıklanan global bağımlılık rakamları ise şöyle; “Birleşmiş Milletler’in Yerküre Uyuşturucu Raporu donelerine nazaran, yerkürede uyuşturucu kullananların sayısı 31 milyon kişi. Bu rakam 2016’da 29.5 milyondu. Türkiye’de de maatteessüf yerküredeki üzere yükselen bir tablo kelam konusu. Tütün eserini birinci kere deneme yaşı maatteessüf 17.8 olarak kayda geçti. 15-64 yaş öbeğinde ömür uzunluğu uyuşturucu tasarruf sıklığı yüzde 3.1. En az bir defa uyuşturucu kullanmış olanların 3’te birinden ziyadesi 15-24 yaş kümesi gençlerden oluşuyor.”

sanalbasin.com üyesidir