Kenthaberi.com | Kentin nabzı

‘Coğrafyamızda dimdik ayaktayız’

Emine Erdoğan buradaki konuşmasında, şunları kaydetti:

BAĞIMSIZLIK ABİDESİ: Yüzüncü yılında dimdik ayakta duran bu Meclis, Türk kişisinin …

‘Coğrafyamızda dimdik ayaktayız’
0 views
04 Mart 2020 - 7:36

Emine Erdoğan buradaki konuşmasında, şunları kaydetti:

BAĞIMSIZLIK ABİDESİ: Yüzüncü yılında dimdik ayakta duran bu Meclis, Türk kişisinin bağımsızlık aşkının bir abidesidir. Milletimiz tarihin hiçbir devrinde bağımsızlığını kaybetmemiştir. Ulusal Uğraş zaferine bayanlarımızın yüreği, dirayeti ve vatan sevgisi damgasını vurmuştur. Erzurumlu Kara Fatma, Halide Edip Adıvar, Nene Hatun, Halime Çavuş, Gördesli Makbule, Ayşe Çavuş, Nazife Hatun ve ismini sayamadığınız birçok İstiklal Harbi kahramanı hatunumuz var. 15 Temmuz’da, demokrasimize yapılan hain hücumda bu gözü pek ruh adeta yüreğimizin derinliklerinden dışarı fışkırmıştır. Demokrasimize göz dikenlerin hezimete uğratılmasında, Kara Fatmaların ve Nene Hatunların ölümsüz olduğunu gördük.

HATUN AKLI ENGİNDİR: Bizi bir araya getiren, dün olduğu üzere bugün de tartışılmaz ortak noktamız olan vatanımızın birliği, devletimizin bekası, milletimizi muasır medeniyetler seviyesine taşıma ülkü ve heyecanıdır. Yerkürenin en büyük 10 iktisadından biri olma maksadımızı, birbirimize omuz vererek yakalayabileceğimize inanıyorum. O nedenle bilhassa karar verici mekanizmalarda bayanlarımızın sayısının süratle artmasını diliyorum. Hatun aklının coğrafyası, engindir. Tarih boyunca olduğu üzere, bugün de aleyhimize oynanan tüm oyunlara karşın, bulunduğumuz coğrafyada dimdik ayakta kalmaya devam edeceğiz. Bundan 100 yıl evvel olduğu üzere, bugün de inancımızdan ve medeniyet değerlerimizden aldığımız güçle,geleceğe ulusal şuurla yürüyeceğiz. 

Emine Erdoğan ve eski Başbakan Tansu Çiller, Cumhuriyet Müzesi’nde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün validesi Zübeyde Hanım ve kardeşi Makbule Hanım’ın kişisel eşyalarının mekan aldığı ve birinci defa ziyaretçilerle buluşturulan sergiyi ziyaret etti. Emine Erdoğan’ın ay yıldızlı broşu ve yüzüğü dikkat çekti.

sanalbasin.com üyesidir