Kenthaberi.com | Kentin nabzı

Genel Kurul’da İdlib gerginliği

TBMM Umumî Kurulu’nda dün gergin anlara sahne oldu.  İdlib’de geçtiğimiz hafta 34 erimizin şehit olmasının akabinde AK Parti ile CHP arasında …

Genel Kurul’da İdlib gerginliği
0 views
05 Mart 2020 - 7:06

TBMM Umumî Kurulu’nda dün gergin anlara sahne oldu.  İdlib’de geçtiğimiz hafta 34 erimizin şehit olmasının akabinde AK Parti ile CHP arasında başlayan sert tartışmalar CHP Küme Başkanvekili Engin Özkoç’un Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı amaç alan laflarıyla Umumî Kurul’da yumruklu tekmeli hengameye dönüştü. Yaşanan arbedede AK Parti ve CHP milletvekilleri, birbirinin boğazını sıktı; kimileri yana düşerken kavasların oturduğu sandalyeler havada uçuştu. Yaşanan arbedenin akabinde Umumî Şura kapatılırken TBMM Lideri Mustafa Şentop, “Herkesi dikkatle, teenniyle hareket etmeye davet ediyorum” diyerek itidal daveti yaptı. Geçtiğimiz hafta İdlib’de 34 erimizin şehit olması nedeniyle evvelki gün TBMM Umumi Kurulu’nda gerçekleştirilen İdlib gündemli örtük oturumun gergin geçtiği birtakım açıklamalara yansımıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dünkü küme konuşmasında İdlib üzerinden CHP’ye yüklenerek, Umumi Yönetici Kemal Kılıçdaroğlu ve ekibine sert tenkitte bulundu. Erdoğan, “Türkiye’nin bu tarihi uğraşını daima fitneyle, yalanla, iftirayla lekelemeye çalışan kim olursa olsun, haysiyetsizdir, onursuzdur, onursuzdur, alçaktır, haindir” sözlerini kullandı.

Özkoç’tan cevap

Erdoğan’ın kelamlarına karşılık CHP Küme Başkanvekili Özkoç’dan geldi. Özkoç, Umumî Heyet başlamadan derhal evvel düzenlediği basın içtimasında, “İslam aleminde ABD’nin emperyalist çıkarlarına tutarlı hareket eden ve Müslümanların katledilmesini sağlayan bireye ne denir? Haysiyetsiz denir, onursuz denir, gurursuz denir, hain denir. Bizim şehitlerimize ‘kelle’ diyen bir kişinin sıfatlarını sayıyorum tekrar size; haysiyetsizdir, onursuzdur, onursuzdur, vatan hainidir. Bu kişi Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil edemez” sözlerini kullandı.

AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı da basın içtiması düzenleyerek Özkoç’a karşılık verdi. Çamlı, “Türkiye Cumhuriyeti’nin seçilmiş Cumhurbaşkanı’na, bütün Müslüman aleminde ‘Bizde de bu türlü başkan olsa’ diye imrenilen bir beşere Meclis kürsüsünden bu kadar aşağılık halde kelamları kabul edilemez. Bu adam herhalde haplanmış. Affedersiniz bu FETÖ iti. Bu onursuz CHP Küme Başkanvekili için bu FETÖ’cüye gereği neyse yapılmalıdır” dedi.

Salon karıştı

TBMM Umumî Heyeti saat 14.00’de bu gergin atmosferde açıldı. CHP’nin İdlib’de Türk erlerinin güvenliğine ait küme önerisi görüşülürken, Özkoç kürsüye çıktı. Özkoç’un konuşmasına başladığı anda AK Parti İzmir Milletvekili Alpay Özalan kürsüye yürüdü. AK Partili ve CHP’li milletvekillerinin de tartışmaya dahil olmasıyla arbede yaşandı. Bunun üzerine birleşime ara verilirken, arada tartışma daha da boyutlanarak, yumruk ve tekmelerin havada uçuştuğu bir hengameye dönüştü. AK Parti Bitlis Milletvekili Vahit Kiler’in Özkoç’u yumrukladığı, Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın da tekmelediği görüldü. Milletvekilleri birbirinin boğazını sıkarken, birtakım vekillerin kavasların oturmak için kullandıkları sandalyeleri birbirine fırlattığı görüldü. Yaşanan arbedede birtakım vekiller ise konuma düştü.

Ayırmaya çalıştılar

AK Parti Küme Başkanvekili Bülent Turan ile CHP Küme Başkanvekili Engin Altay, milletvekillerini yatıştırmak için efor harcadı. Milletvekilleri arasında bir mühlet de kelamlı tartışma yaşandıktan sonra ortam sakinleşti. Özkoç, CHP’li milletvekilleri tarafından salondan çıkarıldı. AK Parti Küme Başkanvekilleri Turan ve Mehmet Muş ile CHP Küme Başkanvekili Altay, salonda sükunetin sağlanması için TBMM Başkanvekili Sadi Bilgiç’in odasında bir araya geldi. Küme başkanvekillerinin müdahalesi ile ortam yatışınca Bilgiç birleşimi açtı. Verilen aradan sonra Umum Şura, çalışmalarına devam etti.

‘Olmaması gerekirdi’

Özkoç’un olmaması ve konuşmasının yarım kalması nedeniyle, CHP Küme önerisi üzerinde Küme Başkanvekili Altay konuştu. Altay, Suriye’de, İdlib’de arka arda aldıkları acı haberlerin, Mehmetçikle ilgili gelecek tasasının, velev istemez derde, gerginlik ortamına yol açtığını söyledi. Meclis’te bu çeşit arbedelerin son bulmasını isteyen Altay, bunların vatandaş nezdinde hiçbir siyasi partiye artı getirmeyeceğini, Meclis’in itibarına halel getireceğini tabir ederek, “Bir biçimde ağızdan kelamlar çıktıktan sonra lafın esiri oluruz. Aslında hiç olmaması gereken, yakışmayan laflar sarf edilebiliyor. Erimiz orada savaşırken bizim burada bu türlü davranmamızın kimseye hayrı yok. Hudutlarımızı törpüleyeyim, Umumî Kurul’un çalışmalarına devamı gereklidir” değerlendirmesinde  bulundu.

AK Parti Küme Başkanvekili Tahassür Varlıklı ise “Biraz evvel yaşadığımız hikayelerden sonra hiçbir şey yokmuş üzere davranamayız. Herkes derinden üzülüyor. Bunlara imkan vermemek lazım. Sözlerle tabir etmek kolay fakat harekete dönüştürmek lazım” dedi.

İtidal daveti

TBMM Lideri Mustafa Şentop, Umumi Kurul’daki tansiyonun akabinde itidal daveti yaptı. Şentop, TBMM’nin 100. yılının idrak edildiği bugünlerde devlet ve millet olarak çok hassas bir süreçten geçildiğini, milletin, başta siyasetçiler olmak üzere herkesten içinden geçilen sürecin hassasiyetine münasebetli bir dikkat içerisinde hareket etmesini beklediğini söyledi.

Herkesin birebir fikirde olmasının beklenemeyeceğini ve herkesin görüşlerini tabir etme hakkı olduğunu vurgulayan Şentop, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Herkes farklı da olsa muaheze kabilinden de olsa görüşlerini ortaya koyabilir fakat kolay, alelade, seviyesizce, alçakça sözler, hakaretler siyaset değildir, tabir hürriyeti de değildir. Bilhassa Türk milletinin birliğini temsil eden seçilmiş Cumhurbaşkanı’na karşı kolay, alelade hakaretlerin Meclis çatısı altında alanı yoktur. Bu bakımdan bu tabirlerle basın içtiması yapan zatı kınıyorum. Bu, bir milletvekiline, siyasetçiye, sorumlu bir vatandaşa yakışmayacak bir durumdur. Bu tahrikkâr hareketlere, sözlere karşı Meclisteki bütün arkadaşlarımızı ve vatandaşlarımızı dikkatli olmaya, tahriklere kapılmamaya, Meclis çatısı altında milletimizin görmek istemediği vakaların yaşanmasına taban oluşturmamaya davet ediyorum. Herkes sorumluluğunun bilincinde hareket etmelidir.”

Şentop, Özkoç hakkında rastgele bir süreç yapılıp yapılmayacağına ait soru üzerine, Umumi Konsey ve Meclis çalışması kabilinden olmadığı için bununla ilgili hususun alışılagelmiş yargının incelemesinde bulunduğuna işaret etti. Şentop, Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Özkoç hakkında soruşturma başlattığını anımsattı. Şentop, “Böyle kolay hakaretler ortaya koymak parlamentoya da yakışmıyor, buradaki siyasetçilere de yakışmıyor. Milletimiz de bundan rahatsızdır. Herkesi dikkatle, teenniyle hareket etmeye davet ediyorum.”

Soruşturma açıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, CHP Küme Başkanvekili Engin Özkoç hakkında twitter’da yaptığı paylaşımda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik sarf ettiği laflar nedeniyle soruşturma başlatıldı. Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada Özkoç’un paylaşımı ve konuşma içeriğinin 5237 sayılı TCK’nun 299. hususunda düzenlenen “Cumhurbaşkanına hakaret” kabahati kapsamında kaldığı ve resen soruşturma başlatıldığı belirtildi. l ANKARA Milliyet

Özkoç’a reaksiyon yağdı: Hukuk önünde hesabı sorulacak

CHP Küme Başkanvekili Engin Özkoç’un Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik kelamlarına sert reaksiyon geldi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: “Meclisimizin çatısı altında devletimizin seçilmiş Cumhurbaşkanı’nı saygısızca ve ahlaksızca amaç alan bir milletvekiline asla yakışmayacak lafların haddini bilmez sahibine hukuk önünde hesap sorulacaktır.”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sözcüsü İbrahim Kalın: “Söz beşere mahsus bir haslettir. Bugün sarfedilen kişiye ilişkin laf değildir. Karşılık vermeye bile kıymet bulmuyoruz lakin hakkın teslimiyeti açısından birkaç hususu tabir etmek zarureti hasıl olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti devleti ve milletiyle ne devir bir düşmanı ile uğraşmaya başlasa bu PKK, DEAŞ, FETÖ olabilir. CHP zihniyetinin ortaya çıkarak bu düşmanlarla tıpkı saflarda nokta aldıklarını görüyoruz. Biz eli kanlı terör örgütleriyle savaş ederken onların uzantılarıyla saf tutanları milletimiz ne isim verileceğini çok uygun bilir.”

AK Parti Umumî Başkanvekili Numan Kurtulmuş: “Cumhurbaşkanımız ve Başkomutanımıza karşı hakaretler sarf eden CHP’nin Küme Başkanvekili şayet akli melekelerini yitirmemiş ise açık bir ihanet içerisindedir. Hukuk önünde hesabı sorulacaktır.”

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: “CHP’nin Cumhurbaşkanımıza dönük ahlak dışı tabirlerini şiddetle kınıyoruz. Motamot iade ediyoruz.”

AK Parti Küme Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu: “Özkoç’un bu ahlâksız kelamları siyasi muaheze değil, apaçık bir edepsizliktir. Kendisini derhal istifaya davet ediyoruz…”

AK Parti Umumi Lider Yardımcısı Hayati Yazıcı: “Utanmazlığın, arsızlığın, düzeysizliğin, çukur olmanın zirve  hali… Hesap vereceksin!”

‘Husumet yansıması’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın da, “Seviyesiz ve seviyesiz açıklamalarınızın, Sayın Cumhurbaşkanımızın devlet ve millet yararına yürüttüğü haklı savaşına duyduğunuz husumetin bir yansıması olduğunun farkındayız. Bu hadsiz açıklamaların ve müptezel üslubun hesabını yargı önünde vereceksiniz” tabirlerini kullandı.

sanalbasin.com üyesidir