Kenthaberi.com | Kentin nabzı

‘Kaplan komutanı vuruldu’ iddiası

Ulusal Savunma Bakanlığı (MSB), Basın Halkla Bağlantılar Müşavirliği Plan, Uyum ve Tahlil Büro Yöneticisi Albay Olcay Denizer, İdlib’de devam …

‘Kaplan komutanı vuruldu’ iddiası
0 views
05 Mart 2020 - 10:30

Ulusal Savunma Bakanlığı (MSB), Basın Halkla Bağlantılar Müşavirliği Plan, Uyum ve Tahlil Büro Yöneticisi Albay Olcay Denizer, İdlib’de devam eden Bahar Kalkanı Harekâtı’na ait dün sabah saatlerinde haberlendirme yaptı. Harekat meydanına Esad rejiminin açtığı ateş sonucu iki askerin şehit olduğunu, altı askerin de yaralandığını belirten Denizer, yerde tespit edilen maksatların derhal ateş altına alındığını ve gayelerin vurulmaya devam edildiğini kaydetti.

Denizer, “Harekâtın başlangıcından bu yana 3 uçak, 8 helikopter, 3 İHA, 151 tank, 47 top/obüs, 52 ÇNRA, 8 hava savunma füze sistemi, 12 tanksavar silahı, 4 havan, 24 zırhlı araç, 27 zırhlı muharebe aracı, 34 silahlı pikap, 60 askeri araç ve 10 mühimmat deposu imha edilmiştir. 3 bin 138 rejim ögesi etkisiz hale getirilmiştir” dedi.

Serakib ve muhitinde hücumlarını artıran rejim ordusu, İdlib’in güney batısındaki Neyrab’a birçok cepheden akın başlattı. Taarruza karşı koyan muhalifler, TSK’nın topçu ve hava desteği ile rejim ordusunu püskürttü. Rejim ordusunun Serakib’teki ileri hatlarında bulunan öncü kuvvetleri de SİHA’larla tesirli vuruldu. Ağır top ve tankçı atışları ile rejim ögeleri büyük kayıp verdi. TSK’ya ilişkin SİHA’lar evvelki gece, Serakib civarında Suriye ordusuna ilişkin bir adet Pantsir S-1 (SA-22) ve Rus prodüksiyonu BUK-M2 (SA-17) orta menzilli hava savunma füze sistemini imha etti. Rejime bağlı Kaplan Kuvvetleri Kumandanı Tuğgenaral Süheyl Hasan’ın da Serakib’te TSK’nın SİHA atışı sonucu ağır biçimde yaralandığı ileri sürüldü. Esad’a yakın erlerden biri olan Hasan, Rusya’nın Suriye’de en çok destek verdiği kumandanların başında geliyor.

Rus güçleri çekildi

Yerde çatışmaların Serakib’in dış bölümlerine kadar yayılması üzerine evvelki gün kasabaya konuşlanan Rus askeri polisi, ataklara maruz kalmamak için dün Serakib’den ayrılmaya başladı.

TSK’nın desteği ile rejim ögelerine yönelik dün karşı akına geçen muhalif kümeler, alanda yine ilerlemeye başladı. Çatışmalar, dün öğlenden sonra Serakib’in garp cephesinde bulunan Tirinbe ile kuzey batısında mekan alan Afis cephesinde ağırlaştı. Hücumda dokuz rejim askeri öldürüldü.

Muhalif güçlerinin bir çok cephede hücuma geçmesi üzerine Rus ve rejim savaş uçakları, ortamda birçok noktayı ağır bombaladı. Rus savaş uçakları 81 hava saldırısı düzenlerken, rejim uçakları ise yerde en az 27 hava saldırısı gerçekleştirdi. Yerdeki kaynaklar, TSK’ya ilişkin F16’ların dün bir rejim uçağına atış yaptığını, gelgelelim rejim uçağının isabet almadığını bildirdi. Muhaliflerin de Sarmin üzerindeki bir SU-22’ye Manpads attığı, lakin uçağın taarruzdan kaçmayı başardığını bildirdi.

Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, yaptığı açıklamada İdlib’deki muhalif mevzilerin Türk gözlem noktalarıyla birleştiğini tez etti.

sanalbasin.com üyesidir