Kenthaberi.com | Kentin nabzı

Moskova öncesi yoğun diplomasi

Ankara’da Avrupa Birliği Kurulu Lideri Charles Michel, ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Kelly Craft, ABD’nin Suriye Şahsi …

Moskova öncesi yoğun diplomasi
0 views
05 Mart 2020 - 9:36

Ankara’da Avrupa Birliği Kurulu Lideri Charles Michel, ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Kelly Craft, ABD’nin Suriye Şahsi Temsilcisi James Jeffrey, AB Dış Alakalar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi ve Encümen Yönetici Yardımcısı Josep Borrell, Bunalım Idaresinden Sorumlu AB Komiseri Janez Lenarci, göç bunalımı ve İdlib’deki gelişmeler üzerine bir seri görüşme gerçekleştirdi. Görüşmelerin adresi, Cumhurbaşkanlığı, Ulusal Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’ydı.

Dün birinci olarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Borrell ve Lenarcic ile beraberlerindeki heyeti kabul etti. Görüşmede, Türkiye’nin hudut kapılarını açmasıyla Avrupa’ya yönelik oluşan mülteci akınına ait süreç, Türkiye ile Yunanistan haddinde yaşanan göçmen bunalımı ve kişisi yardımlar masaya yatırıldı. Borrell ile görüşmesinin akabinde içtimaî medya hesabından paylaşımda bulunan Çavuşoğlu, “Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’e AB’nin sorumluluk alma vaktinin çoktan geldiğini belirttim” dedi.

Somut adım atılmalı

Evvelki gün Suriye sonunu ziyaret eden Jeffrey ve Craft da dün Dışişleri Bakanlığı’ndaydı. Craft ve Jeffrey, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile görüştü. Akabinde Jeffrey, Bakan Yardımcısı Sedat Önal ile bir araya geldi. Jeffrey ve Craft, Dışişleri Bakanlığı’ndan Beştepe’ye geçerek, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı İbrahim Kalın ile görüştü.
Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğünden yapılan açıklamaya nazaran, İdlib başta olmak üzere Suriye bunalımı, mülteci sorunu ve bölgesel problemlerin ele alındığı görüşmede, İdlib’de ağırlaşan bunalımın tahliline ait iş birliği seçenekleri değerlendirildi. Bahar Kalkanı Harekatı konusunda ABD’li muhataplar bilgilendirildi. Rejimin yol açtığı kişisi bunalımı önlemek için ivedilikle atakların durdurulması, İdlib Mutabakatı’nın korunması ve trajedinin önüne geçilmesi için memleketler arası topluluğun sorumluluk alması ve bir an evvel somut adımların atılması istenildi.

170 milyon euro taahhüdü

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Borrell ve beraberindeki heyeti kabul etti. Çankaya Köşkü’ndeki kabulde, Suriye’deki gelişmeler, İdlib’deki kişisi buhran ve mülteci mevzuları etraflıca görüşüldü. Borrell, Ankara’dan ayrılırken açıklamalarda bulundu. Türkiye’den, sonlara daha çokça ilerlemeleri konusunda mültecilere destek vermemesini isteyen Borrell, “Suriye’deki en kırılgan beşerler için 170 milyon euro ek kişisi yardımda bulunacağımızı tabir ettik” dedi.

sanalbasin.com üyesidir