Kenthaberi.com | Kentin nabzı

Obeziteyi değiştiren şehir: İstanbul

Türkiye, Avrupa’nın en yüksek obezite orantısına sahip devlet olarak başı çekerken, İstanbul’da obeziteyle savaş ismine değerli bir adım atıldı …

Obeziteyi değiştiren şehir: İstanbul
0 views
05 Mart 2020 - 10:06

Türkiye, Avrupa’nın en yüksek obezite orantısına sahip devlet olarak başı çekerken, İstanbul’da obeziteyle savaş ismine değerli bir adım atıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), obeziteye karşı “Diyabeti Değiştiren Kentler Programı”na katılma kararı alırken, obeziteyle mücadeleyi hedefleyen girişimin imzaları Yerküre Obezite Günü’nde atıldı.

Danimarka Başkonsolosu Anette Snedgaard Galskjøt, İBB Umumî Sekreter Yardımcısı Dr. Şengül Altan Arslan ve programın kurucusu Novo Nordisk Türkiye Umum Yöneticisi Dr. Burak Cem tarafından imzalanan protokolün akabinde “Obeziteyi Değiştiren Kent İstanbul” sloganıyla harekete geçileceği duyuruldu.

22 kentte yürütülüyor

Türkiye Obezite Araştırma Derneği ile Diyabetli Evlatlar Vakfı’nın da destek verdiği girişim, tüm yerkürede nüfuslarının yekunu 150 milyonu geçen 22 kentte yürütülüyor. Türkiye’de her 100 kimseden 14’ünde diyabet marazı görüldüğünü lisana getiren Dr. Burak Cem, şunları söyledi:

“Ülkemizde Diyabet Atlas datalarına nazaran 6.5 milyondan ziyade diyabet hastası bulunuyor. Yerküre Sıhhat Örgütü datalarına nazaran bugün yerkürede 650 milyon obeziteli birey bulunuyor. Tekrar, 5 yaşın altındaki 41 milyon evlat ise çokça kilolu yahut obeziteli. Obeziteli bireylerden oluşan bir memleket yapsak yerkürenin üçüncü büyük memleketi olur. Yerküre Sıhhat Örgütü’nün son raporuna nazaran 18 yaş üstü yetişkin nüfusta Türkiye yüzde 32 görülme sıklığı ile Avrupa şampiyonu. Günümüzde, Türkiye’de her 3 kimseden birisi obeziteli. Bu programın evvel İstanbulluların sonra da gayri vilayetlere örnek olarak tüm vatandaşlarımızın hayat üslubuna ek sağlayacağına inanıyoruz.”

İBB Umumî Sekreter Yardımcısı Dr. Şengül Altan Arslan da, girişimin İstanbul ve İstanbullular ismine kıymetli bir yarar olacağını belirterek şunları söyledi:

‘Eşit, iştirakçi anlayış’

“Obeziteli bireylerin sayısı yerkürede olduğu üzere Türkiye’de de giderek artıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Danimarka Konsolosluğu işbirliği ile yürütülecek girişim kapsamında eğitim ve farkındalık çalışmalarına öncülük edeceğiz. Sıhhat Daire Başkanlığımız ile birlikte kollayıcı, önleyici sıhhat hizmetleri, fizikî hareketsizliği azaltacak halkımızın spor yapma imkânına kavuşacağı tesislerin kurulması ve tüm halkımıza eşit, iştirakçi bir anlayışla hizmet sunma noktasında var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”

sanalbasin.com üyesidir