Kenthaberi.com | Kentin nabzı

Türkiye ‘ateşkes’ için masada! Dünyanın gözü bu zirvede…

  Erdoğan ile Putin’in 22 Ekim 2019’daki tepesi 6.5 saatlik rekor bir müddette tamamlanmıştı. Bugünkü doruğun de “oldukça” uzun sürebileceği …

Türkiye ‘ateşkes’ için masada! Dünyanın gözü bu zirvede…
0 views
05 Mart 2020 - 7:24

 

Erdoğan ile Putin’in 22 Ekim 2019’daki tepesi 6.5 saatlik rekor bir müddette tamamlanmıştı. Bugünkü doruğun de “oldukça” uzun sürebileceği tabir ediliyor. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov iki önderin buluşması için “Zor bir görüşme olacak” demişti. 

Türkiye, masaya ana gündemi “ateşkes” olan bir planla oturacak. Ruslarla yapılan heyet görüşmelerinde sonuca bağlanamayan kararların da bugün alınması hedefleniyor. Adana Mutabakatı çerçevesinde Suriye’de olan, 17 Eylül 2018 tarihli “Soçi Mutabakatı” çerçevesinde de İdlib’de 12 gözlem noktası kuran Türkiye, “Kuzeye çekilin” teklifini kabul etmeyeceğini tekraren Rusya’ya iletti. İki önderin görüşmesinde Rusya’dan, “tatmin edici bir çerçeve sunması” bekleniyor.

Uymama eleştirisi

Türkiye’nin İdlib’de en kıymetli beklentisi ise ateşkes. Rusya’nın, rejimin ataklarını durdurmasını isteyen Ankara, “Bu adım bir numara önceliğimiz” iletisini verecek. İdlib’de kurulan 12 gözlem noktasının katiyetle harekaât merkezi olmayacağı taahhüdü de Rusya’ya bir kere daha yinelenecek.

Rusya, Soçi Mutabakatı’nın “sahadaki değişen şartlar” çerçevesinde güncellenmesini isterken bu çerçevede, “Çatışmasızlık ortamı meydanının daraltılması”, muhaliflerin ve Türkiye’nin İdlib’in yüzde 40’lık ortamına denk gelecek, yeni nahiyede kalması görüşünü hâlâ savunuyor. Lakin Rusya’nın masaya bu bahiste yeni bir teklifle gelebileceği de düşünülüyor.

Rusya M4-M5 karayollarının da inançlı hale getirilmesini isterken buralarda Türkiye ile ortak devriyelerin yapılabilmesini de gündeminde tutuyor. Görüşmede, İdlib’in yanı sıra Libya’daki gelişmeler, YPG-PKK ile uğraş ile suram süreci devam eden S-400’lerle ilgili gelişmeler de pahalandırılacak.

Beklenti ateşkesi sağlayabilmek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, küme içtiması sonrası gazetecilerin “Ziyaret öncesi Rusya’dan Türkiye’ye yeni bir teklif var mı” sorusuna “Şu anda teklif filan olmaz. Ziyaretimizi yapalım.  Sayın Putin ile bir basın içtiması muhakkak yapacağız. Benimle bir arada gelen gazeteci arkadaşlarımız var. Onlarla da birçok şeyi paylaşacağız. Hiçbir şey zımnî kapaklı kalmaz” karşılığını verdi. Ziyaretten beklentisinin sorulması üzerine Erdoğan, “Bölgede süratle ateşkesi sağlayabilmek” dedi. ABD’nin Suriye Temsilcisi Jeffrey’nin “mühimmat vermek istiyoruz” açıklamasına işaret edilerek Türkiye’nin bu tarafta bir talebinin olup olmadığı sorusu üzerine Erdoğan, “Ben Sayın Trump’a bu çeşit taleplerimizi ilettim” diye konuştu.

Macron’la görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Muhabere Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya nazaran, görüşmede İdlib ve mülteciler sorunu ele alındı.

sanalbasin.com üyesidir