Kenthaberi.com | Kentin nabzı

Yunan sınırı ateş altında

Türkiye’nin Avrupa’ya geçecek olan göçmenleri hudutta durdurmayacağını açıklamasının akabinde Pazarkule Had Kapısı’na göçmenler gelmeye devam …

Yunan sınırı ateş altında
0 views
05 Mart 2020 - 9:18

Türkiye’nin Avrupa’ya geçecek olan göçmenleri hudutta durdurmayacağını açıklamasının akabinde Pazarkule Had Kapısı’na göçmenler gelmeye devam ediyor. Güvenlik güçleri de sona 1 kilometre arada güvenlik tedbirlerini artırdı. Göçmenler, taksi, otobüslerle hududa gelirken, tarlalardan sona geçişler yasaklandı. Tampon ortamda ise tansiyon dün epey yükseldi. Göçmenler tellerden geçmeye çalışırken, Yunan polisinin ağır şiddetine maruz kaldı. Yunanistan tarafından atılan biber gazı, ses bombaları Türkiye tarafına düştü. Yunanistan erleri kesilen telleri onarırken hududa yaklaşan göçmenleri korkutmak için ağır bir formda havaya ateş açtı. Pazarkule Hudut Kapısı’nda ise dün sabah bir küme göçmenin Yunanistan’a geçmek istemesi üzerine Yunan polisi ateş açtı. Bir göçmen öldü, beş göçmen de yaralandı. Böylelikle iki günde hayatını kaybeden göçmen sayısı 3’e yükseldi.

TBMM heyeti de etkilendi

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Encümeni üyeleri ise dün Pazarkule Hudut Kapısı’nda bulunan göçmenleri ziyaret etti. Heyet inceleme sırasında Yunan polisi tarafından atılan biber gazına maruz kaldı. Heyet ismine konuşan Komite Lideri AK Parti milletvekili Hakan Çavuşoğlu, “Yaptığımız gözlemlerde Yunan had polisinin sığınmacılara direkt ateş ettiği, 5’ten ziyade vurulma vakasının olduğu ve ağır halde gaz fişeği kullandığı tespit edilmiştir. Avrupa Birliği göç derdine tahlil bulmak yanına daha çok bunu Avrupa dışında tutmak ve orada yönetmek istemektedir” tabirlerini kullandı.

Ailesinden ayırdılar

Afgan Arapladı ailesi, bir küme göçmenle Meriç üzerinden Yunanistan’a geçti. Fakat üçü evlat beş kişilik aile, Yunan güvenlik güçlerine yakalandı. Anne-baba ve iki evladı bir araca bindirilirken, ailenin 10 yaşındaki kızları Menice sair araçla geri gönderildi. Gözyaşı döken Menice, “Ailemi bulmak istiyorum” dedi.

sanalbasin.com üyesidir